2007 m. seminaras Taline

Baltijos šalių IPS klubų seminaras Estijoje

Niekas šiais laikais negali paneigti, kad temos apie atominę energetiką, atominį saugumą, įsipareigojimus ES bei atsinaujinančią energiją yra labai opios. Niekas negali įsivaizduoti savo gyvenimo be elektros energijos. Energijos poreikis yra didelis ir vis didėja, kaip ir pasaulyje didėjančios energijos kainos.

Politikai, specialistai nuolatos diskutuoja, kaip kurti ne tik patogų, bet ir saugų visų mūsų gyvenimą. Svarbu, kokią kryptį bei kelią pasirinks energetikos politika, kadangi nuo to priklauso mūsų, mūsų vaikų ir anūkų gyvenimo kokybė. Dėl šios priežasties yra svarbu skatinti žmonių savimonę dėl branduolinės energijos naudojimo. Tai ir buvo 2007 m. rugpjūčio 2-5 dienomis Estijoje vykusio Baltijos šalių IPS klubų seminaro „Energijos aprūpinimo Baltijos šalyse ateitis – atominės energetikos perspektyvos“ tikslas. Jaunimas iš Estijos, Latvijos ir Lietuvos, pasitelkę ekspertus (taip pat ir iš Vokietijos), susipažino su įvairiais energijos ekonomikos aspektais ir aktyviai, kaip piliečiai, dalyvavo viešose diskusijose apie atominę energetiką.

Seminaro, vykusio šiaurės rytų Estijoje, metu ypatingas dėmesys buvo skirtas trijų Baltijos šalių energetikos politikai. Ekspertai nurodė atominės elektrinės pranašumus, trūkumus bei kaip pastaruosius galima pašalinti arba sumažinti jų grėsmę. Taip pat buvo pabrėžta, kad modernios technologijos statant atominę elektrinę užtikrina ne tik taip visų siekiamą saugumą, bet ir įgalina apriboti CO2 emisiją, kuri yra pagrindinė šiltnamio efekto priežastis.

Kiekvienoje iš Baltijos šalių, kaip ir Europos Sąjungos lygiu, yra nemažai teisės aktų dėl atominės energetikos, radioaktyvių atliekų, atsinaujinančių energijos šaltinių. Tai patvirtinta, kad tai yra ypač svarbu kiekvienai šaliai.

Seminare buvo pažymėta, kad energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos šaltinių elektros vidaus rinkoje yra skatinama ar reikalaujama. Palyginus su kitomis Europos šalimis, Baltijos šalyse energijos pagaminamas kiekis iš atsinaujinančių energijos šaltinių nėra didelis. Reikia pripažinti, kad šiuo metu yra brangu gaminti daug energijos vėjo, saulės, biomasės elektrinėse.

Šis seminaras sustiprino buvusių Bundestago stipendininkų tarptautinį bendradarbiavimą. Tai buvo jau antrasis seminaras, kurį organizavo buvę Bundestago stipendininkai. Estai sudarė tokią seminaro programą, kad šalia diskusijų dalyviai dalyvavo ekskursijoje po atominę elektrinę. Seminaro dalyviai taip pat dalyvavo ekskursijose po Taliną, Estijos parlamentą, kalnų kasybos muziejuje mieste Narva-Joeusuu, po Narvą.

Aktuali seminaro tema, geras renginio organizavimas, gera atmosfera, šilti santykiai užtikrino, kad Estijoje praleistas laikas dar ilgai išliks mūsų atmintyje.

Papasakojo Erika Zablockaja